Hodně diskutovaná paušální daň pro rok 2021 ve výši 65 628 za rok. Skutečně se vyplatí?
Pro řemeslné živnosti (80% výdajový paušál) se z hlediska peněžních toků nevyplatí. Dochází sice ke změně struktury výdajů ve prospěch důchodového pojištění, ale jistě si lze představit jiné způsoby, jak lépe investovat přerozdělených 4 656 než je svěřit státu. Ostatní OSVČ naopak odvedou výrazně méně. Ministerstvo financí oficiálně odhadlo dopad paušální daně na +59 mil. do důchodového systému. Dle našeho názoru je dopad paušální daně na veřejné rozpočty diskutabilní. Zavedení této tohoto způsobu zdanění je spojeno také s odhadovaným výpadkem 300 mil., ovšem vzhledem k nevýhodnosti pro některé živnostníky, na paušální daň stěží přejdou.
Je argumentováno, že živnostníci ušetří administrativní náklady. To lze taktéž rozporovat. Paušální výdaje si každý dělá většinou sám bez účetní a bez daňového poradce a evidenci příjmů a skutečných výdajů bude každý sledovat i nadále, aby věděl, jak je na tom s cash-flow doopravdy. Navíc při výpadku z paušální daně se vše vrací zpět a bez vedení evidence to povede k nákladným rekonstrukcím účetnictví a daňových evidencí.
Výhodnost paušální daně je silně individuální a je nutno ji pečlivě propočítat. Novinka je sice zajímavá, ale komplikující současný systém - skutečné výdaje, paušální výdaje, paušální daň, kdo z rodiny si uplatní děti, spolupracující osoby.
Paušální daň míří především na OSVČ s příjmy blízko 1 mil. a s paušály 40 %, kteří neuplatňují slevy a zvýhodnění. Těmto se velmi vyplatí, ovšem s negativním dopadem na jejich důchodové zabezpečení. Přidáváme ještě jedno srovnání, a to celkovou výší odvodů činnosti vykonávané jako OSVČ a v pracovněprávním poměru.